Jak wybrać odpowiedni materac?

   04/16/2024 12:32:12     Materace , Poradniki
Jak wybrać odpowiedni materac?

Jak wybrać odpowiedni materac? - Praktyczny przewodnik dla doskonałego snu

Jeśli zastanawiasz się, jak wybrać odpowiedni materac, to znalazłeś się we właściwym miejscu. Decyzja o zakupie nowego materaca może mieć ogromny wpływ na jakość Twojego snu i ogólne samopoczucie. W dzisiejszym przewodniku omówimy najważniejsze czynniki, które należy wziąć pod uwagę podczas wyboru materaca idealnego dla Ciebie.

1. Rodzaj materaca:

W świecie materacy istnieje wiele różnych rodzajów, w tym piankowe, sprężynowe, lateksowe oraz hybrydowe. Każdy rodzaj ma swoje unikalne cechy i zalety. Oto krótki opis każdego z nich:

Materace piankowe:  Wykonane są z różnych rodzajów pianki. Najbardziej podstawowe wykonane są z pianki poliuretanowej. Następnie mamy pianki wysokoelastyczne, które charakteryzują się dużo większą elastycznością. Istnieją również materace z pianką termoelastyczną/pamięciową. Charakteryzują się one doskonałą adaptacją do kształtu ciała, co zapewnia wygodę i wsparcie. Materace Piankowe mają tendencję do absorbowania ruchu, co jest idealne dla osób, które śpią z partnerem i nie chcą być budzone przez jego ruchy.

Polecane przez nas materace piankowe:

Termoelastyczne:

Materac Salsa, Materac Toscana, Materac Giglio Plus

Wysokoelastyczne:

Materac Foxtrot, Materac Bergamo, Materac Florence

Materace kieszeniowe: Materace kieszeniowe składają się z metalowych sprężyn osadzonych w specjalnych woreczkach/kieszonkach. Takie rozwiązanie powoduje, że każda sprężynka pracuje niezależnie, pod wpływem nacisku. W praktyce oznacza to, że nie czujemy ruchów osoby śpiącej obok. Dzięki sprężynom zapewniają one dobrą wentylację i odpowiednie wsparcie dla kręgosłupa. Są one również bardziej odporne na odkształcenia niż niektóre inne rodzaje materacy. 

Polecane przez nas materace kieszeniowe:

Materac Pasodoble, Materac Flamenco, Materac Fandango

Materace lateksowe: Wykonane są z naturalnego lub syntetycznego lateksu. Charakteryzują się one doskonałą elastycznością i trwałością. Materace lateksowe są również hypoalergiczne i odporne na roztocza, co czyni je idealnym wyborem dla alergików.

Polecane przez nas materace lateksowe:

Materac Melody, Materac Fides

Materace hybrydowe: Łączą w sobie cechy różnych rodzajów materacy, na przykład piankowych i sprężynowych. Mogą one zapewnić równowagę między wsparciem a wygodą, co sprawia, że są one popularnym wyborem dla wielu osób. Materace hybrydowe są coraz bardziej popularnym wyborem ze względu na swoje zalety i możliwość dostosowania do indywidualnych potrzeb snu.

Polecane przez nas materace hybrydowe:

Materac Electro, Materac Spring Memory, Materac Assos

2. Twardość:

Twardość materaca jest kwestią indywidualną i może mieć istotny wpływ na jakość snu. Najczęściej powtarzany mit, to że materac musi być twardy. Materac musi być odpowiednio dobrany przede wszystkim do wagi oraz wzrostu użytkownika. Wyróżniamy trzy główne poziomy twardości materacy:

Materace miękkie: Materace miękkie są zwykle rekomendowane dla osób, które preferują poczucie otulenia i komfortu podczas snu. Są one idealne dla osób, które śpią na boku lub lubią materace, które lekko uginają się pod ich ciałem.

Materace średnio-twarde: Materace średnio-twarde oferują równowagę między wsparciem a wygodą. Są one powszechnie polecane dla większości osób, które nie mają szczególnych wymagań dotyczących twardości materaca.

Materace twarde: Materace twarde są zwykle rekomendowane dla osób, o zwiększonej wadze które potrzebują dodatkowego wsparcia oraz twardaszego podłoża.

3. Rozmiar:

Rozmiar materaca również ma znaczenie. Warto wybrać materac odpowiedniej wielkości, który zapewni wystarczającą przestrzeń do swobodnego snu. Standardowe rozmiary materacy to pojedynczy, podwójny oraz tzw. oraz king size, czyli rozmiar od 200x200 w górę. Wybierz rozmiar, który najlepiej odpowiada Twoim wymaganiom przestrzennym i preferencjom snu. Jeśli masz już łóżko i szukasz materaca do niego, zmierz łóżko wewnątrz ramy. Pamiętaj! Rozmiar materaca to rozmiar powierzchni spania w łóżku, a nie całego mebla.

4. Cena materaca:

Na cenę materaca wpływ ma wiele czynników. Choć wybór droższego materaca może wydawać się nieco przerażający z perspektywy finansowej, warto zastanowić się nad nim jako inwestycją w zdrowy sen i ogólne samopoczucie. Droższe materace często oferują wyższą jakość materiałów, lepsze wsparcie dla kręgosłupa oraz dodatkowe funkcje, które przyczyniają się do komfortu snu. Tańsze materace mogę znacznie szybciej ulec deformacji czy zapadnięciu. Wybierając droższy materac, dokonujesz świadomej decyzji o inwestycji w swoje zdrowie i samopoczucie. Choć początkowy koszt może być wyższy, długoterminowe korzyści płynące z komfortowego i wysokiej jakości snu są bezcenne.

Przeczytaj koniecznie

Produkty z artykułu

Używamy plików cookies (tzw. ciasteczek), by zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę na naszej stronie internetowej. Możesz przeczytać naszą Politykę Prywatności, by dowiedzieć się więcej.