Zdrowy sen

   09/02/2022 13:52:46     Poradniki
Zdrowy sen

Czy wiesz, że producenci zalecają wymianę materaca do spania średnio co 10 lat? Jeżeli jednak nie będziesz właściwie go użytkować, dyskomfort odczuwany podczas snu może zmusić się do wcześniejszego zakupu nowego modelu. Na szczęście wiele zależy od ciebie – sprawdź, jak dbać o materac, aby przedłużyć jego żywotność.

Dobrej jakości produkty są w stanie służyć nawet przez 10 lat – pod warunkiem, że wiesz, jak dbać o materac w sposób prawidłowy. Odpowiednie czynności podjęte już od pierwszego dnia po zakupie pomogą zapobiec przedwczesnemu zużyciu się materaca. O czym zatem musisz pamiętać? 

Jak dbać o materac? Wskazówki

Zastanawiasz się, jak dbać o materac? Znaczenie ma nie tylko jego właściwa higiena i konserwacja, ale również wiele innych elementów. Poniżej znajdziesz wskazówki – kieruj się nimi, a przez wiele lat będziesz cieszyć się wysokim komfortem snu, takim samym jak w dniu zakupu materaca.

1. Regularne wietrzenie

Choć tego nie czujesz, w nocy także się pocisz. Aby więc wilgoć zgromadzona przez tych kilka godzin miała szansę odparować, nie ściel łóżka od razu.

Otwórz okno w sypialni – przewietrz pomieszczenie, a wraz z nim materac. Rób tak codziennie, aby nie tworzyć środowiska sprzyjającego rozwojowi roztoczy.

2. Systematyczne odkurzanie

Złuszczający się naskórek, kurz czy inne zanieczyszczenia gromadzą się wewnątrz materaca. Warto więc pamiętać o systematycznym odkurzaniu jego powierzchni.

Nie musisz odkurzać codziennie, ale pamiętaj o tej czynności – szczególnie, jeśli do swojej sypialni zapraszasz czworonożnych przyjaciół. Dzięki temu zmniejszysz ryzyko rozwoju drobnoustrojów gromadzonych się w wypełnieniu materaca.

3.  Częste przekładanie materaca

Raz na kilka miesięcy przekładaj materac – z jednej strony na drugą. Jeśli dysponujesz modelem dwustronnym, pamiętaj również o jego obracaniu. Takie postępowanie pozwoli na ograniczenie ryzyka pojawienia się wgnieceń, do czego dochodzi w miarę użytkowania materaca.

4. Dobrze dobrany stelaż

Stelaż to nie tylko kwestia podparcia materaca. Tego typu element służy prawidłowemu rozłożeniu ciężaru oraz pozwala na prawidłową cyrkulację powietrza.

Sprawdź naszą ofertę na stelaże bez regulacji

Najbardziej popularne są stelaże elastyczne (typu flex). Dzięki specjalnym plastikowym regulacjom można je dopasować do indywidualnych potrzeb.

Zobacz także:

Używamy plików cookies (tzw. ciasteczek), by zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę na naszej stronie internetowej. Możesz przeczytać naszą Politykę Prywatności, by dowiedzieć się więcej.